Důležité informace
Pokud jste již k nám objednáni, prosím, nezasílejte nám předem své lékařské zprávy a pokud můžete, přijďte s krátkým předstihem a přineste dokumentaci z jiných pracovišť s sebou na papíře - lékařské zprávy, výsledky laboratoří dalších případných vyšetření z posledních let či vztahující se nějak k současným obtížím, u provedených obrazových vyšetření, jako RTG, CT, PET a MR prosím nechte navíc obrázky přeposlat do ePaksu na adresu:
ePacs: AE title: bouzek.cz
V tomto zřízeném úložišti s ní jde mnohem lépe, rychleji a bezpečně pracovat. Přeposlání nezařídí ošetřující lékař, ale laboranti či sekretářky pracovišť, kde bylo vyšetření zhotoveno, obracejte se proto prosím na sekretariát radiodiagnostických oddělení, kde jste byli vyšetřeni. Pokud budou vyžadovat naši písemnou žádost, rádi Vám ji poštou zašleme. Usnadníte nám práci a urychlíte hledání správného řešení.
Odběry krve či jiného materiálu
Dle objednání prosíme mezi 7.30 a 8.30, tento čas má setra na náběry vyhrazený, následně musí dělat i jinou práci. Pokud jedete z daleka - tím nemyslíme Vinohrady či Strašnice, ale Hradec Králové, Liberec, Brno a vzdálenější místa - lze domluvit i pozdější dobu, ale prosím předem domluvit.
Před odběry krve smíte vypít klidně větší množství neslazené vody či čaje, cokoli mastného, sladkého či nějak ochuceného může výsledky odběrů ovlivnit. A jistě nechcete, abychom vás léčili podle nepravdivých výsledků. Dodržujte toto, prosím ve svém vlastním zájmu.
Lumbální punkce
- odběr mozkomíšního moku provádíme samozřejmě atraumatickou jehlou a vždy současně s odběry krve, protože mnoho parametrů je nutné vzájemně porovnávat. Platí proto před odběrem likvoru stejná opatření jako před odběrem krve, - přijít nalačno, vypít neslazené a nemastné nápoje – pouze neslazený čaj, minerálku či neslazenou kávu bez mléka.
Před odběrem mozkomíšního moku je nutné mít provedeno CT či MR hlavy v posledních třech letech a k dispozici popis či obrázky, k tomu vyšetření očního pozadí ne staršího než dva týdny. Pokud máte MR hlavy ne starší než tři měsíce, oční pozadí není třeba. Punkci provádíme raději vsedě, zvláště úzkostným můžeme podat lehkou premedikaci. Po punkci je nutné zůstat dvě hodiny vleže se sníženou polohou hlavy, aby se lépe zacelil otvor po vpichu v durálním vaku. Následně je vhodný transport vleže či se sníženou polohou hlavy vpolosedě, rozhodně nesmíte řídit. I následující den či dva je lepší polehávat a rozhodně nezdvihat těžší břemena či nedělat namáhavější práci. Riskovali byste tím zbytečně bolesti hlavy způsobené snížením tlaku likvoru v hlavě, pokud by se otevřela ranka v durálním vaku a likvor unikal do podkoží. Pokud se nemůžete jinak práci vyhnout, můžeme napsat pracovní neschopnost. Po punkci je vhodné více pít, nejlépe nápoje s kofeinem, které mohou podpořit tvorbu mozkomíšního moku, je ale vhodné toto regulovat tak, abyste raději celé dvě hodiny vydrželi bez návštěvy toalety. V pití pak klidně pokračujte i doma. Nicméně – likvoru se denně tvoří i více než 300 ml, při odběru upustíme určitě méně než 20 ml, takže se sám doplní poměrně snadno, důležité je aby neunikal otvůrkem po vpichu do podkoží.
K vyšetření EEG si prosím večer či ráno před vyšetřením umyjte vlasy odmašťujícím šamponem a nepoužívejte kondicionér. Toto je důležité pro vodivost při snímání elektrických proudů v řádu mikrovoltů. Pokud byste měli hlavu ošetřenou lakem či mastnou, musí sestra místa odmastit či obrousit…
K vyšetření ultrazvukem není třeba zvláštních opatření, pouze při vyšetření krku je třeba větší výstřih a snímatelné řetízky, pokud bychom hledali něco v břiše, je vhodné více hodin před vyšetřením nejíst.
Pro objednané k dalším diagnostickým či terapeutickým zákrokům, prosím dodržujte individuální doporučení.
Pokud se nemůžete na smluvený termín dostavit, dejte nám prosím co nejdříve vědět, ideálně formou sms nebo e-mailem, abychom mohli termín nabídnout dalším pacientům. Děkujeme!
V bezprostřední blízkosti ordinace je možné zpoplatněné parkování v modré zóně. Více informací na www.parkujvklidu.cz.